#3 – Sposoby na oszczędzanie – 70 sprawdzonych metod

Dobre sposoby na oszczędzanie, dają nam możliwość odłożenia dużych sum pieniędzy.

Przygotowaliśmy dla Was sposoby na oszczędzanie, które mamy nadzieję, uda Wam się wdrażać w życie jak najczęściej 🙂 Postaram się często je aktualizować, w miarę przypływu nowych pomysłów. Oczywiście jestem otwarty na Wasze sugestie, dlatego proszę dzielcie się ze mną w komentarzach swoimi metodami. Razem możemy stworzyć naprawdę długą listę!

Poniższe sposoby na oszczędzanie, z pewnością pozwolą na odłożenie niewielkich pieniędzy. Pamiętajcie jednak, że urywanie małych sum składa się później w całkiem sporą kwotę oszczędności 🙂

Sposoby na oszczędzanie na co dzień (70 metod):

 1. Skończ z jedzeniem na mieście, dwa obiady w tygodniu to koszt około 160zł miesięcznie.
 2. Jeśli jednak nie potrafisz z tym skończyć, spróbuj korzystać z kuponów jakie wiele sieciowych restauracji rozdaje swoim klientom.
 3. Rób kanapki do pracy/szkoły, nie będziesz musiał kupować obiadów.
 4. Jeśli nie chce Ci się przygotowywać posiłków, spróbuj może umówić się z pobliskim bufetem na abonament obiadowy.
 5. Zabieraj swoją kawę i herbatę do pracy/szkoły, nie pozwól automatom zarabiać na Tobie.
 6. Przed zakupami przygotuj listę potrzebnych produktów i trzymaj się jej w sklepie, nie daj się ponieść impulsywnym zakupom.
 7. Porównuj skład i jakość różnych produktów, niektóre z nich mogą się różnić ceną, ale nie zawartością.
 8. Na zakupy zabieraj swoją torbę, szkoda wydawać kilkudziesięciu groszy ekstra przy każdej wizycie w sklepie.
 9. Przejrzyj dokładnie lodówkę przed zakupami, prawdopodobnie jest tam jeszcze dużo produktów, które nadają się do spożycia.
 10. Wyhoduj własne zioła i przyprawy w doniczkach.
 11. Nie kupuj nadmiaru jedzenia, duża część może niepotrzebnie trafić do kosza. Taka sama zasada dotyczy gotowania.
 12. Chleb i bułki przechowuj w specjalnych pojemnikach lub szczelnych woreczkach. Dłużej zachowają swoją świeżość.
 13. Suche pieczywo można łatwo przerobić na bułkę tartą przy pomocy maszynki do mielenia mięsa.
 14. Rezygnacja z napojów gazowanych to duża oszczędność. Twój organizm pewnie Ci podziękuje.
 15. Wodę najbardziej opłaca się kupować w większych butelkach. Przykładowo 0,5l może kosztować 1,50zł, a 1,5l dostaniemy za 2,20zł.
 16. Idąc krok dalej możesz zainwestować w filtr wody, nie będziesz musiał kupować jej w sklepie.
 17. Ceny tych samych produktów mogą być niższe lub wyższe w zależności od sklepu. Czasami warto przejść się kawałek dalej, żeby urwać parę złotych z codziennych zakupów. Oczywiście jazda na drugi koniec miasta po jeden produkt nie będzie Ci się opłacała, Twój czas to też pieniądz.
 18. Zwróć uwagę na wyprzedaże w sklepach spożywczych. Te produkty są blisko końca terminu przydatności, ale nadal nadają się do spożycia.
 19. Spacer do marketu zamiast jazdy samochodem jest zdrowy dla Ciebie i Twojego portfela 🙂
 20. Stołowanie się u rodziny to też dobry pomysł na urwanie paru groszy, a nic tak dobrze nie smakuje jak obiad u mamy.
 21. Rób zapasy owoców i warzyw, poza sezonem ich ceny mogą być bardzo wysokie.
 22. Gdy już tam jesteś, nie opieraj się przed przyjęciem zapasów jedzenia. Przez kilka dni nie będziesz musiał nic kupować.
 23. Jeśli nie masz daleko do pracy, spróbuj zacząć dojeżdżać do niej rowerem.
 24. Możesz umawiać się ze znajomymi z pracy na łączone przejazdy, koszt paliwa podzieli się na kilka osób.
 25. Jeśli mieszkasz i pracujesz/uczysz się w aglomeracji, komunikacja miejska prawdopodobnie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Przekalkuluj czy opłaca Ci się zakup biletu miesięcznego.
 26. Pamiętaj o korzystaniu z różnego rodzaju zniżek, np. dla studentów, grup inwalidzkich, dużych rodzin. Działają one nie tylko w komunikacji miejskiej.
 27. Prowadź samochód spokojnie, powoli i płynnie, zużycie paliwa może zmniejszyć się o kilkadziesiąt procent.
 28. Montaż instalacji LPG w Twoim samochodzie to oszczędność rzędu kilku złotych na każde przejechane sto kilometrów.
 29. Zjechanie z głównej drogi lub autostrady na stację benzynową położoną niewiele dalej, może przynieść oszczędności rzędu kilkunastu groszy na jednym litrze paliwa.
 30. Dbanie o regularny serwis i przegląd samochodu sprawia, że w dłuższej perspektywie zaoszczędzimy sporo na naprawach.
 31. Przy zakupach polisy ubezpieczeniowej zawsze porównaj oferty kilku towarzystw i wybierz najkorzystniejszą dla Ciebie.
 32. Płatność za całą polisę z góry pozwala zaoszczędzić do nawet 30% z całej kwoty ubezpieczenia.
 33. Udział własny w spowodowanej przez Ciebie szkodzie pozwoli Ci na zachowanie zniżek. Niekiedy takie rozwiązanie może być opłacalne.
 34. Kilkuset kilometrowe podróże do rodziny i znajomych najtaniej wychodzą liniami typu PolskiBus itp. Cena potrafi wynosić nawet 1/5 Twoich kosztów paliwa.
 35. Jeśli jednak wolisz podróż swoim samochodem, pomyśl o dodaniu oferty przejazdu w serwisie typu Blablacar. Możesz odzyskać część kosztów paliwa.
 36. Gdy potrzebujesz skorzystać z taksówki, spróbuj wcześniej umówić się z kierowcą na odpowiadającą Ci cenę.
 37. Zamiast kupować papierosy można skręcać je samemu, oszczędność powyżej 50% gwarantowana. Pisałem o tym na blogu w tym miejscu.
 38. Ograniczenie ilości wypalanych papierosów lub wypitych kubków kawy to sposoby na oszczędzanie, warte nawet 100zł miesięcznie.
 39. Wszystkie karty lojalnościowe dostępne w sieciach stacji paliw, sklepach czy kawiarenkach, to także dobre sposoby na oszczędzanie. Zebrane punkty można wymieniać np. na bilet do kina, a to jest już 20zł w kieszeni.
 40. Bilety do kina są zawsze tańsze w tygodniu.
 41. Zostając przy kinie, jeśli często do niego chodzisz to warto pomyśleć o zakupie abonamentu. Część dużych sieci posiada taką ofertę dla prawdziwych kinomaniaków.
 42. Świąteczne prezenty dla bliskich warto kupować poza sezonem, np. w wakacje.
 43. Ameryki nie odkryję, mówiąc że ta sama zasada dotyczy ubrań i obuwia. Ceny na koniec sezonu potrafią być naprawdę niskie, ale może wystąpić problem ze znalezieniem odpowiedniego rozmiaru.
 44. Zrób przegląd szafy i spróbuj sprzedać stare ubrania.
 45. W second handach możesz też trafić na markowe ciuchy w dobrym stanie i cenie.
 46. Wymieniaj stare, niepotrzebne przedmioty na inne używane, serwis www.finta.pl oferuje platformę pośredniczącą w takich wymianach.
 47. Sprzedawaj niepotrzebne podręczniki szkolne.
 48. Jeśli masz ochotę przeczytać jakąś konkretną książkę, spróbuj znaleźć używany egzemplarz na Allegro.
 49. Prenumeruj czasopisma, które kupujesz regularnie. Cena przy zapisach na zakup jest najczęściej o kilkanaście procent niższa.
 50. Zmień swoje konto bankowe na takie, które nie pobiera opłat. Oszczędność ponad 100zł rocznie.
 51. Nie zostawiaj w gniazdkach podłączonych, ale nie używanych obecnie urządzeń elektrycznych. Cały czas zużywają małe ilości prądu.
 52. Gotuj tylko tyle wody ile potrzebujesz w danym momencie. Nie ma sensu gotować półtora litra wody dla jednej szklanki herbaty. Czajnik potrzebuje wtedy więcej prądu lub gazu do ogrzania większej ilości wody.
 53. Gotując wodę w garnku zawsze używaj pokrywki, będzie szybciej i taniej.
 54. Wymień żarówki na zużywające mniej energii, świeć światło tylko w pomieszczeniu, w którym właśnie przebywasz.
 55. Pomyśl nad aktywacją taryfy nocnej u swojego dostawcy energii. Cena prądu zmniejsza się w godzinach wieczornych, natomiast rano wraca do standardowej stawki.
 56. Pralkę włączaj tylko wtedy, gdy uzbiera się maksymalna ilość prania. Taka sama zasada obowiązuje przy obsłudze zmywarki. Robienie pustych przebiegów to duża strata dla Twojego budżetu.
 57. Nowsze lodówki pozwalają na regulację temperatury. Bez straty dla świeżości produktów podniesienie jej o jeden stopień (również w zamrażarce) przyczyni się w niewielkim stopniu do zmniejszenia zużycia energii.
 58. Przejrzyj swoje pakiety telefonu, telewizji i internetu. Czy na pewno wykorzystujesz wszystkie usługi? Może wyłączenie części z nich przyniesie jakieś oszczędności.
 59. Pilnuj kiedy kończą się Twoje umowy na usługi telekomunikacyjne. Zwykle zawierane są na kilka-kilkanaście miesięcy, po których automatycznie stają się umowami na czas nieokreślony. Jest to doskonały moment na rozpoczęcie negocjacji ich warunków.
 60. Jeśli Twój własny dom znajduje się w ruchliwej lokalizacji, możesz wynajmować miejsce pod reklamę. Zysk na jednej reklamie to 20-200zł miesięcznie, w zależności od rozmiarów ekspozycji.
 61. Surfowanie na snowboardzie lub szusowanie na nartach wychodzi dużo taniej, gdy nie musisz wypożyczać sprzętu. Swój używany komplet w dobrym stanie kupiłem za 300zł.
 62. To może śmieszyć, ale popularne w środowiskach studenckich „podkłady” przed imprezą, to również pewne sposoby na oszczędzanie. Ceny w klubach są wielokrotnie wyższe niż w sklepie.
 63. Twój budżet odsapnie jeśli ograniczysz swoje wyjścia bądź wyznaczysz sobie limit na np. dwie imprezy w miesiącu.
 64. Wymieniaj się ze znajomymi usługami. Jeśli Ty możesz naprawić koledze komputer, to może on potrafi podreperować Twój samochód?
 65. Przy zakupie elektroniki zawsze porównuj ceny na portalach typu Ceneo i szukaj najlepszej oferty.
 66. Jeśli kupiłeś produkt, który jednak nie spełnia Twoich oczekiwań, pamiętaj że możesz go zwrócić w ciągu czternastu dni od daty zakupu.
 67. Korzystaj z okresu gwarancji, po co kupować nowe urządzenie skoro stare można odesłać do naprawy?
 68. Spróbuj namówić znajomych na wspólne internetowe zakupy, wszyscy zaoszczędzicie na kosztach przesyłki.
 69. Popularny ostatnio w Polsce „dzień darmowej dostawy” to dobra okazja na realizację wcześniej planowanych zakupów.
 70. Wysyłając paczki korzystaj z usług firm skupiających wielu przewoźników w jednym miejscu. Ceny za podstawową przesyłkę mogą być o 30% niższe.
Sprawdzone sposoby na oszczędzanie pomagają pomnażać oszczędności.

Skutecznie wdrażaj zmiany

Każde oszczędzanie ma swoje granice rozsądku, skazywanie siebie na głodówkę lub oszczędzanie na zdrowiu swoim i bliskich będzie mało odpowiedzialne. Podobnie sprawa ma się z edukacją, którą powinniśmy traktować bardziej jako inwestycję na przyszłość niż oszczędność.
Jednym zdaniem – wszystko z umiarem. Wprowadzenie na raz zbyt wielu radykalnych zmian może prowadzić nas do frustracji. Dajmy sobie odpowiednią ilość czasu na przyzwyczajenie się do zmiany naszych nawyków finansowych. Jeśli chcemy, żeby nasze sposoby na oszczędzanie były skuteczne, muszą nam one przynosić satysfakcję, w przeciwnym razie bardzo szybko się zniechęcimy. Życzę powodzenia! 🙂

3 thoughts on “#3 – Sposoby na oszczędzanie – 70 sprawdzonych metod

 1. Pingback: #6 - Prowadzenie budżetu domowego - Byle do piątego

 2. Pingback: Jak zacząć oszczędzać? Sprawdzone porady - Byle do piątego

 3. Pingback: 6 błędów, przez które nie posiadasz oszczędności - Byle do piątego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *