6 błędów, przez które nie posiadasz oszczędności

Powodów, przez które nie posiadasz oszczędności może być bardzo wiele.

Powodów, przez które nie posiadasz oszczędności, może być bardzo wiele.

Dlaczego nie posiadasz oszczędności?

Jeśli nie wiesz dlaczego nie posiadasz oszczędności powinieneś sprawdzić, czy nie popełniasz podstawowych błędów. Mówi się, że oszczędzanie jest dla każdego. Tak, to prawda, jednak nie wszyscy wiedzą w jaki sposób się za to zabrać. Duża część osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego co może iść źle. Oto lista sześciu najczęściej popełnianych błędów, których powinieneś się wystrzegać.

1. Nie szanujesz małych kwot

Ile razy zdarzyło Ci się kupować po kilka różnych słodyczy na szkolnej przerwie? Albo kupować kawę na mieście w drodze do pracy? A może nałogowo pijesz colę lub napoje energetyczne? Takie drobne wydatki składają się później w naprawdę dużą sumę, sięgającą kilkuset złotych miesięcznie!

2. Nie jesteś systematyczny

Oszczędzanie to w dużej mierze systematyczność i cierpliwość. Jeśli obiecałeś sobie, że będziesz odkładać 100zł miesięcznie, to trzymaj się tego przyrzeczenia, schowaj pieniądze do skarpety i nie ruszaj ich za wszelką cenę!

3. Żyjesz z miesiąca na miesiąc

Prowadzisz życie pod hasłem z tytułu tego bloga? Wydajesz wszystkie pieniądze i nie myślisz o przyszłości bo przecież zaraz będzie kolejna wypłata? Prowadzenie finansów w taki sposób, nie pozwoli Ci nigdy na zaoszczędzenie nawet małej kwoty. Mało tego, przysporzy Ci to wielu kłopotów w razie nagłego dużego wydatku jak zepsuty samochód czy nagła choroba!

4. Kupujesz niepotrzebne rzeczy

Idąc na zakupy wracasz z torbą pełną nowych rzeczy, z których części nigdy nie używasz? Nowe ubrania, kolejna para butów, tysiące niepotrzebnych dodatków? Marnujesz w ten sposób setki, jeśli nie tysiące złotych rocznie. Spróbuj sprzedać nieużywane przedmioty, uda Ci się odzyskać chociaż część straconych pieniędzy.

5. Nigdy nie porównujesz cen

Czy zdarzyło Ci się podczas jednorazowego dużego wydatku nie sprawdzić czy przepłacasz za towar lub usługę? Może kupowałeś ostatnio nową polisę OC, dokonywałeś większej naprawy samochodu albo przeprowadzałeś remont mieszkania? Jeśli nie porównujesz cen usług/towarów i nie szukasz najlepszej oferty w stosunku jakości do ceny, to prawdopodobnie wyrzucasz w błoto dużo pieniędzy. Mówię tu o nawet kilku tysiącach złotych w skali roku!

6. Nie spłacasz zobowiązań w terminie

Opóźnienia w płatnościach rat kredytów lub niespłacone karty kredytowe potrafią generować bardzo duże koszty! Odsetki za niespłacone zobowiązania wyciągają co miesiąc z Twojego portfela duże kwoty pieniędzy. Natomiast pojedynczy monit telefoniczny z banku kosztuje nawet kilkanaście złotych! Spłacaj swoje długi regularnie, a unikniesz dodatkowych kosztów.

Czy chcesz posiadać oszczędności?

Wymaga to zmian w Twoim podejściu do finansów. Na początek polecam Ci lekturę artykułu 70 sprawdzonych metod na oszczędzanie. Dowiesz się z niego w jaki sposób znaleźć dodatkowe pieniądze. Kolejnym krokiem jest nauczenie się jak prowadzić budżet domowy, a następnie zabrać się za zapisywanie swoich wydatków i przychodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *